Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman deyince akla ilk gelen, her yıl dünyanın dört bir yanından bölgeye gelen yaklaşık 200 bin turistin ziyaret ettiğiNemrut Dağı oluyor. 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda gün doğuşunu izlemek insan hayatında en az bir kez yapılması gerekli şeylerden. Yüksekliği 10 metreye varan heykelleri özellikle gün doğumunda görmek, binlerce yıllık ortak insanlık tarihine tanıklık etmek, kişisel tarihinize koyacağınız önemli notlardan biri olmalı. Adıyaman tarihinin yalnızca Nemrut Dağı ve sahip olduğu değerlerle sınırlı olmadığını; Besni, Kâhta ve Samsat’ta elde edilen bazı buluntulardan anlıyoruz. İnsanlık tarihinin 40 bin yıl öncesine ait bulgular Adıyaman’ın oldukça eski bir yerleşim bölgesi olduğuna kanıt niteliğinde.

Adıyaman’a gelip Nemrut Dağı’na çıkmamak gibi bir şey söz konusu olamaz diye düşünerek sizlere konuyla ilgili kısa bilgiler aktaralım. Kalacağınız konaklama yerinden de elde edeceğiniz bilgiler doğrultusunda en uygun ulaşım aracı, organize turlar ya da araç kiralamak olacaktır. Sabaha karşı saat 04.00 civarında başlayan tırmanış için yanınıza, mevsime bağlı olarak kalın giysiler almanız gerektiğini hatırlatalım. Bahar aylarında dahi bu tırmanışlarda kalın bir mont ve yürüyüşe uygun ayakkabılara ihtiyacınız olacak. Uzun doğa yürüyüşü yapanların yakından bildiği kat kat giyinme tarzı, Nemrut’a çıkarken de uygulayacağınız giyiniş stillerinden olmalı. Saat 09.30’dan sonra artmaya başlayan ısı dağın eteğinde öğle saatlerinde 22-24 dereceyi bulabiliyor. Tırmanış sırasında unutmamanız gereken en önemli ekipman fotoğraf makineniz.

Nemrut Dağı 1987’de UNESCO tarafından Dünya mirası alanı ilan edilmiştir ve dünyanın sekiz harikasından biridir. Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini teşkil etmektedir.

Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia (Eskikale),Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir.

Adıyaman’da gezip görülecek ören yerleri, kiliseler, camiler, eski taş köprüler, renkli pazarlar sizi bekliyor. Oturakçı Pazarı’ndan yöreye özgü halı, kilim, gibi el sanatları ürünleri ile Nemrut heykelleri türünde turistik eşyalar alabilirsiniz. Bu yörenin pestili çok meşhurdur. Yöresel  pazarlardan  pestil almanızı öneririz.

Etin baskın olduğu, bol baharatlı yemekleriyle zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Adıyaman mutfağında buğday, bakliyat ve sebze yemekleri de önemli yer tutuyor. Yemeklerin hemen hepsinde soğan, sarımsak, salça, pul biber, maydanoz, kuru nane ve bolca baharatlar kullanılıyor. Bu kadar zengin ve besleyici malzemenin kullanıldığı mutfakta lezzet kaçınılmaz oluyor. Kent merkezindeki lokantalarda  yöresel yemekleri bulabilirsiniz.

 

Add comment