Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Ankara Seyahat Rehberi

Ankara Seyahat Rehberi

Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip olan Ankara, Frigyalı’lar, Lidyalı’lar, Persler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1923 yılında, Cumhuriyet`in ilanı ile birlikte başkent olan Ankara, hızlı bir gelişme göstererek bugünkü çağdaş ve modern başkent kimliğine kavuşmuştur. Tarihi dokusunun yanında, modern yapıları, denizi aratmayan göl alanları, parkları ve hergün bir yenisi eklenen modern alışveriş merkezleriyle cazip bir seyahat destinasyonu durumundadır.

Anıtkabir

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyet`inin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk`ün anıt mezarıdır. Ankara’nın en önemli simgesi durumunda olan Anıtkabir, Tandoğan`da, Anıttepe`de bulunmaktadır.  Şehre tepeden bakan bir konumda bulunan anıtmezarın yapımı yaklaşık on yıl sürmüş ve 1953 yılında tamamlanmıştır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin motiflerini taşımakta ve 1950`li yılların en iyi mimari örneklerinden biri olarak bilinmektedir. Yaklaşık 750.000 m² lik bir alana yayılmış olan yapı,  Anıt Bloku ve Barış Parkı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Anıt Bloku bölümünde Aslanlı yol, Tören Meydanı ve Mozole bulunmakta, Barış Parkı ise birçok farklı ülkeden getirilen ağaç fidanları dikilerek, yemyeşil bir alan haline getirilmiştir.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Birçok kahramanlık türküsüne konu olan Ankara Kalesi, şehrin tarihi miraslarının en önemlilerinden biridir. Altındağ ilçesinde bulunan kalenin tarihi M.Ö. II. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Muhteşem bir şehir manzarası da sunan Ankara Kalesi, iki kapı ve 42 adet kuleden oluşmakta ve özellikle fotoğraf meraklılarının vazgeçilmez adresi durumundadır.

Harikalar Diyarı Parkı

Harikalar Diyarı Parkı

Avrupa`nın sayılı kentsel parklarından biri durumundaki Harikalar Diyarı Parkı, Sincan’da bulunuyor. 1 milyon 320 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olan parkın büyük bölümü, suni göletler ve yeşil alanlardan oluşmaktadır.  Göletlerde kayık veya su bisikletleriyle keyifli gezintiler yapabilirsiniz. Çocukların rüyalarını süsleyecek aktiviteler barındıran parkta; oyuncak parkları, Model Gemi yüzdürme alanı, Go-Kart, Kaykay Pisti, Model Araba ve Model Uçak Pisti, Mini Golf Sahaları, Halı ve Sahalar, Basket Sahaları, Masa Tenisi alanları, Tenis Kortları yer almaktadır. Nefis menüleriyle kafe ve restoranlar, bu huzurlu atmosfer içerisinde ziyaretçilerini ağırlamakta.

Ankara – Yapılacaklar

Tarihine sahip çıkarken modern yüzüyle de tatil destinasyonları arasında yerini alan Ankara`da zaman geçirmek oldukça keyifli. Diğer büyük şehirlerle kıyaslandığında, daha sakin bir şehir olan Ankara, bu huzurlu atmosferi içerisinde görebileceğiniz birçok tarihi ve kültürel mekan ve birçok aktivite sunmakta.

Şehirde bulunan; Kurtuluş Savaşı Müzesi, Etnografya Müzesi gibi birçok müze ve  camiler, tarih meraklılarının uğrak yeri. Denizi hiç aratmayan, son derece güzel ve eğlenceli yeşil alanlar olan Kuğulu Park, Kurtuluş Parkı, Seğmenler ve Güven Parkı da doğayla baş başa vakit zaman geçirmeyi tercih edenlerin adresleri.

Şehrin sosyal yaşamına yön veren Tunalı Hilmi Caddesi ve Kızılay, özellikle genç nüfusun soluk aldığı bölgeler. Alışveriş tutkunlarına cevap veren merkezler ve şık butikler, modern kafe ve restoranlar, eğlence mekanlarıyla Ankara`nın genç yüzünü bu bölgede görmek mümkün. Sakarya Caddesi barların yoğunlaştığı adreslerden. Altındağ`da bulunan Hamamönü ise sizi 19. yüzyıla götürecek ambiyansıyla, özellikle Ramazan aylarında düzenlenen etkinlikleriyle ilgi çeken mekanlardan. Ankara, şehir merkezinin yanı sıra yakın çevresiyle de beklentilere cevap vermektedir.

Kış aylarında Ankara`yı ziyaret ediyorsanız, kayma keyfi için Elmadağ`ı ziyaret edin. Hayran kalacağınız  Ankara evlerini görmek için ise bir araç kiralayarak, Beypazarı’na gidebilirsiniz, Kızılcahamam ise şifalı suları ile geleneksel hamam keyfi sunmakta.

Ankara – yeme içme

Ankara`da, Kızılay meydanı, farklı bütçelere hitap eden, sayısız restoranlarında, farklı tatlar sunmakta. Çankaya civarı lüks restoranlarıyla misafirlerini ağırlarken, Ulus ve Talatpaşa ise daha mütevazi mekanları tercih edenlere tavsiye edilebilir.

Ankara`ya has lezzetlere gelecek olursak; sadece Kızılay`da bulabileceğiniz Kızılay Simidi, tereyağlı bir galeta çeşidi olan ve odun fırınında pişirilen Beypazarı Kurusu, Atatürk Orman Çiftliği’nde üretilen ve az bulunan Ankara balı, Kızılcahamam pirinci ve koyun etinden yapılan muhteşem Ankara Tavası mutlaka denenmeli.

Denize kıyısı olmasa da Ankara, tercih edenler için son derece kaliteli balık restoranlarına sahip. Ankara`nın, lezzeti şölene çeviren isimlerinden Çankaya`da bulunan Yolluk Park 17, yaprak ciğeri, tereyağlı işkembesi ve enfes mezeleri ile keşfedilmeyi bekleyen, fiyatları oldukça uygun bir mekan.  Aynı bölgede bulunan Otlangaç ise midye tava konusunda oldukça iddialı.

Ankara – hava durumu

Kara ikliminin etkinde olan Ankara, kış aylarında görülen kuru soğuklarıyla bilinmektedir. Özellikle Ocak ve Şubat ayları -3-4 °C civarında seyretmektedir. Sıcak geçen yaz mevsiminde ise en sıcak dönem, 27 ile 31° C arasında değişen ortalamalarla, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Gece ile gündüz arasında önemli sıcaklık farklarının görüldüğü şehirde, gece dışarı çıkarken yanınıza bir hırka almanızı öneririz.

Ankara – Ne zaman gitmeli?

Ankara uçak biletinizi , dondurucu soğukların bittiği ve kavurucu sıcakların henüz bastırmadığı, bahar ayları için almanız durumunda, şehrin en güzel dönemini yaşayabilirsiniz. Ayrıca yaza veda ayları olan Eylül, Ekim ayları, hala güneşin yüzünü gösterdiği, ayrıca şehrin kültürel ve sanatsal aktivitelerle, sosyal yaşamının yeniden hareketlendiği dönemdir.

Ankara uçuşları

Ankara`ya, Yurt içi ve yurt dışından direkt  seferlerle ulaşım seçenekleri oldukça zengin.  Türk Hava Yolları, Pegasus, Borajet gibi birçok havayolu firması, Türkiye`nin  farklı şehirlerinden Ankara`ya seferler düzenlemekte.

Ankara`nın sivil hava traiğine cevap veren Esenboğa Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 30 km mesafededir. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için alternatiflerinizi, havaalanı servisleri, belediye otobüsleri, taksiler oluşturuyor.

Add comment