Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Bardakla dünya turu!

Seyahat etme hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz! Bunu imkansız gibi görmekten vazgeçin ve yapabileceğinize inanın! İlham vermesi için Seyyahart’ın hikayesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu hikayeyi okuduktan sonra aklınızdan şu soru geçebilir: “Peki ben nasıl bir şey yapabilirim?”

Berk Armağan

Kendisini Seyyahart olarak biliyoruz, ismi Berk Armağan. Henüz bir üniversite öğrencisi. Çizim yaptığı bardakları satarak dünyayı gezme hayalini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram hikayelerinde kendisiyle mini bir söyleşi gerçekleştirdik ve bizim için Kuzey Işıkları’nı kağıt bardağa çizdi. Söyleşinin tamamı ise işte burada!

Seyyahart

1. Kendini kısaca bize tanıtır mısın?

Tanıtayım. Berk Armağan, 22 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği bölümündeyim. Hareketli olmayı, bir şeylerle uğraşmayı, kitap okumayı, gezmeyi ve çizmeyi seviyorum.

Seyyahart

2. Dünyayı gezme hayalini çizim yaparak gerçekleştirebileceğin fikri nasıl oluştu?

7 ay kadar Türkiye’de gezmiştim ve daha fazla gezmek istiyordum. Yurtdışını merak etmeye başladım. Yurtdışına çıkmak benim için öyle kolay bir şey değildi. Avrupa hayali kurmaya başladım. Aileme konuyu açtığımda seyahat için fazla para ayıramayacaklarını söylediler. Sonrasında nasıl para kazanabilirim diye düşünmeye başladım. Aklımda para biriktirmek için bir yere girip yarı zamanlı çalışma düşüncesi vardı ya da çizim yeteneğimi kullanarak bir şeyler yapabilirdim. Çizerek para kazanmak bilinmezliklerle dolu olmasına rağmen zor olanı seçtim. Genelde insanlar bu tarz işlere sıcak bakmadığı için cidden zor bir işe girdim diye düşünüyorum. Çizmeyi seçtim ama ne çizeyim, neye çizeyim, para kazanmak için nasıl bir model olmalı diye düşünürken, aklıma daha önce yaptığım bardaklar geldi. Gören herkes çok beğenmişti. Ve sonrasında hikayem başladı.

Seyyahart

3. Bunu yapmaya ne zaman başladın? Tek başına mı geziyorsun? Şu ana kadar bu şekilde nereleri gezdin?

Ekim 2016’da başladım. Henüz 1 yıl bile olmadı. Yol arkadaşı çıkarsa yol arkadaşıyla geziyorum, ama yaşadığım birkaç talihsizlikten sonra tek gezmeyi ya da sevgilimle gezmeyi tercih ediyorum (planladığım Avrupa gezisinin yarısına sevgilim de dahil olacak, bu sefer ikimiz için çizeceğim).

Berk Armağan

Şu ana kadar 5 ülke 11 şehir gezdim:

  • Makedonya; Üsküp, Matka
  • Sırbistan; Belgrad
  • Bosna Hersek; Saraybosna, Mostar
  • Karadağ; Podgorica, Budva, Kotor, Perast
  • Ukrayna; Lviv, Kiev

Seyyahart

4. Seyahatini planlarken, kalacak yerleri önceden mi ayarlıyorsun, yoksa anlık mı gelişiyor?

Pek planlamıyorum açıkçası, ülkeye girişlerde sıkıntı yaşamamak için internet üzerinden otel rezervasyonu yaptırıyorum. Rastgele geziyorum, internetten gezilecek yerlere bakıyorum, neresi ilgimi çekerse oralara gidiyorum.

Berk Armağan

5. Seyahatlerinin ekonomik olması için nelere dikkat ediyorsun? Takipçilerimize bu konuda tavsiyelerin olur mu?

Ucuz uçak bileti bulunca gerisi kolay. Süpermarketlerden ucuza yiyecek bir şeyler alıyorum, aldıklarım 2-3 gün gidiyor. Gittiğim yerlerin kendine özgü yemeği ya da içeceği varsa o kültürü tatmak için yiyorum. Fazla hediye almıyorum. Bu şekilde ucuza gezmek mümkün.

Uçak biletinizi almadan önce, Safvanturizm ‘in sizin için araştırıp hazırladığı en uygun rezervasyon zamanı tablomuza göz atabilirsiniz.

Berk Armağan

6. Paraya ihtiyacın olduğunda gittiğin yerlerde de çizim yapıyor musun? Bunun için malzemelerini sürekli yanında taşıman gerekiyor olmalı.

Seyyahart

Esas amacım bu. Balkanlar ve Ukrayna’ya kış aylarında gittiğim için yapamadım. Ukrayna’ya gittiğimde ailemden bir miktar takviye almak zorunda kaldım. Avrupa’ya gittiğimde sokaktan para kazanmayı düşünüyorum sadece. Karton bardaklara çiziyorum. Kahveciler her yerde olduğu için bardaklara ulaşmak zor olmuyor. Zaten bardaklara çizmemin de amacı bu, gerekli malzemeye her yerden kolaylıkla ulaşabilmem.

7. Destek olmak isteyen kişiler sana nasıl ulaşabilirler?

Berk Armağan

Seyyahart Instagram ve Facebook hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirler. Özel istek üzerine çiziyorum. Mesajlaşarak ne çizmemi istediklerini öğreniyorum, bu şekilde iletişim kurmak kolay oluyor.

Berk Armağan

8. Buradan Safvanturizm Türkiye takipçilerine iletmek istediğin bir mesaj var mı? Biliyorsun seyahate çıkma konusunda insanların zihninde bir sürü engel oluyor. Çoğu zaman bu engelleri kendi kendimize yarattığımızın farkında olmuyoruz.

Tavsiye verecek konumda olduğumu düşünmüyorum henüz. Belki klişe gelebilir ama şunu söyleyebilirim: İSTEMEK anahtar kelime ve sonrasında DÜŞÜNMEK! Seyahat etmek için herkes kendisine göre bir yöntem bulabilir. Ben İstanbul, Tekirdağ ve Balıkesir dışında bir yer gezmemişken şu an bir sürü şehir ve 4-5 ülke gezdim. Hayaller, hayal olarak kaldığında değil, gerçekleştiğinde güzeldir. Sonrasında başka hayallere yelken açmak hayatı keyifli ve yaşanılabilir kılıyor. Bana kalırsa insanlar zihinlerindeki engelleri şu şekilde aşabilir, kendilerine şunu sorabilirler: “Gerçekten yaşıyor muyum?” Koskoca bir gezegende yaşıyoruz ve yaşamımızı çok dar bir alanda sürdürüyoruz. Yaşlandığımızda geriye dönüp bakınca, hayatını tek bir noktada sürdürmüş birisi mi olmak istiyorum, yoksa bize bahşedilen bu güzel gezegenin farkına varıp hayatına farklı noktalar katmış birisi olmak ve “yaşadım” diyebilmek mi? Seçim bizim. Ben kendi noktalarımı oluşturuyorum. Seyyahart’a güzel sohbeti için çok teşekkür ediyoruz. Üzerinde Kuzey Işıkları olan bu bardak çok güzel bir hatıra oldu bize.

Seyahate çıkma konusunda zihnimizde bir sürü engel oluyor. Çoğu zaman bu engelleri kendi kendimize yarattığımızın farkında olmuyoruz. Seyahat etmek için ihtiyacımız olan şey sadece para değil. Asıl önemli olan meraklı ve istekli olmaktır. Ünlü yazar Paulo Coelho’nun sözü ile bitirelim “Seyahat etmek para değil cesaret işidir”.

Berk Armağan

Söyleşi: Özge Açıkalın

Add comment