Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Festivaller Cenneti Kapadokya – Etkinliklere Göz Atalım!

Kapadokya için alışık olmadığınız bir başlık olduğunu hemen itiraf edin. Zira başlıkta “muhteşem peribacaları, heyecan verici sıcak hava balonları, ilginç kiliseler, kat kat yeraltı şehirleri, romantik kayadan oyma oteller” geçmiyor!

“Dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünyanın şahidi olmaktı” diye yazmış yazar. Dünyanın farklı ülkelerinden sayısız insanı kendine çeken Kapadokya’nın, aradığımız mutluluğun duraklardan biri olduğunu görmek ve yukarıdaki parantezde saydığımız özelliklerini sürdürdüğünü bilmek gerçekten gurur verici. Daha da gurur verici olan, her geçen gün değerine değer katacak güzellikler kazanması. Evet, Kapadokya’da doğup büyüyen, Kapadokya ile bütünleşen ve günden güne daha çok benimsenen kültür, sanat ve spor etkinliklerinden bahsediyoruz. Hemen konuya girip önümüzdeki aylarda yapılacak etkinliklere bir göz atalım.

1. Cappadox Festivali (19-22 Mayıs 2016)

Caooadox Festivali

İlki geçtiğimiz yıl yapılan, Türkiye’nin ilk destinasyon ve alternatif deneyim festivali Cappadox, bu yıl Uçhisar, Göreme ve yakın çevresindeki etkinliklerle Kapadokya’yı şenlendirecek. Teması “Gelin bahçemizi ekelim” olan Cappadox Festivali, uluslararası ve yerel müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve doğa etkinliklerini biraraya getiren disiplinlerarası bir programa sahip. Conde Nast Traveller tarafından oluşturulan “Dünyanın En İyi Festivalleri” listesinde yer alan Cappadox’tan bu yıl, efsanevi caz sanatçısı Sun Ra ve orkestrası; udi, şarkıcı ve besteci Dhaffer Youssef; folk müzik ile caz ve rock’ı bünyesinde birleştiren Gevende; derin ve güçlü sesiyle Karsu; Ermenice, Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça şarkılarıyla Udi Yervant geçecek. Kapadokya’nın tarıma dayalı yaşam ve geçim modelinden turizme dayalı bir ekonomiye geçiş sürecine odaklanan Cappadox Çağdaş Sanat Programı ise Türkiye’den ve yurt dışından pek çok sanatçıyı misafir edecek. Kapadokya’nın baş döndüren doğasında gerçekleştirilecek Cappadox flora yürüyüşü, Aşk Vadisi yürüyüşü, vadi koşusu, vadi bisikleti ve yoga doğa aktiviteleri, baharın tüm güzelliğini hissetmenize yarayacak. Piknikler, şeflerin doğaçlama ve yaratıcı yaklaşımlarıyla hayat bulacak gastronomi etkinlikleri ise midenizi şenlendirecek. Uçhisar Meydanı’na kurulacak olan Sokak Yemekleri alanında değişik lezzetler bulmak ve aynı yere kurulacak Cappadox Pazar Yeri’nde çeşitli el işi, takı vb. stantları gezip seramik veya sepet yapım atölyelerine katılmak mümkün olacak. Şu kısacık ömürde beklemeye, “bir dahakine gideriz” bahanesine sığınmaya gelmez; alın biletleri, koşun Cappadox’a… Biletler ve daha fazla bilgi için..

Nevşehir uçuşları için tıklayın!

2. Erciyes Ultra Sky Trail (16-17 Temmuz 2016)

Erciyes Ultra Sky Trail

Koşu son yıllarda Kapadokya’nın gözde etkinlikleri arasında. Kayseri Erciyes Dağı’nda ilk kez yapılacak olan Erciyes Ultra Sky Trail koşusu da bunlardan biri. 60K, VK, 25K ve 10K olmak üzere dört farklı parkuru olan etkinlik, doğa sporları ve aktivitelerinde deneyimli olan Middle Earth Travel organizasyonuyla gerçekleştirilecek. 18 yaşın üzerindeki herkesin katılımına açık olan koşu dağ koşullarında yapılacağı için katılımcıların dağ ve patika koşularında deneyimli olması öneriliyor. Etkinliğin web sitesi üzerinden başvuru sürecinin devam ettiği Erciyes Ultra Sky Trail’e koşu camiasının yakından tanıdığı isimlerden Caner Odabaşoğlu ve Aykut Çelikbaş gibi isimlerin yanı sıra yurtdışından koşucular da katılacak. International Trail Running Association (ITRA) ve Qualifying Race üyesi olan etkinliğin müdavimlerini yaratacağı aşikar. Daha fazla bilgi için..

3. Runfire Cappadocia (23-31 Temmuz 2016)

Runfire Cappadocia

Kapadokya’nın büyüleyici vadileri ile Tuz Gölü’nün sonsuz beyazlığında yapılacak “ateşe doğru zorlu koşu”, Ultra Maraton, Dicovery 6G, Discovery 4G, RFC Zor1Gün, Kurumsal Yarışlar ve RFC 20K olmak üzere 6 kategoride gerçekleşecek. Etkinlik her yıl olduğu gibi yine Uçhisar’dan başlıyor; Güvercinlik Vadisi, Damsa Barajı, Yüksek Kilise, Güzelyurt, Ihlara Vadisi, Hasan Dağı ve Tuz Gölü üzerinden geçtikten sonra Çavuşin, Ürgüp ve Göreme vadilerini dolanıp tekrar Uçhisar’da son buluyor. Sporcuların yarış boyunca tüm ihtiyaçlarını sırt çantalarında taşıdıkları ve 6 etapta yaklaşık 260 km’lik zorlu bir parkurda 6 gün sürecek bir yarış mı, toplamda 120 km koşacağınız bir maratona hazırlık koşusu mu, bir günde 104 km koşmak mı, yoksa 20 km ile işi tadında bırakmak mı? Belki de ofiste birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızla birlikte katılacağınız Kurumsal Yarışlar size göredir. Hangisini seçerseniz seçin Kapadokya’nın sıcağı ve güzelliği sizi eşit derecede çarpacak. Küçük bir not; Men’s Journal Magazine, “One of the 25 Best Adventure Marathons in the World / Dünyanın En İyi Macera Maratonları” arasında Runfire Cappadocia Ultra Maratonu’nu da gösterdi. Daha fazla bilgi için…

4. Raidlight Aladağlar Sky Trail (13 Ağustos 2016)

Raidlight Aladağlar Sky Trail

Kapadokya’da bisiklet ve koşu organizasyonlarında uzman Argeus Travel & Events ile ORDOS’un (Ortadoğu Arama-Kurtarma, Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği) birlikte düzenlediği Raidlight Aladağlar Sky Trail bu yıl ikinci kez yapılacak. Türkiye’nin ilk sky trail koşusu olduğundan mıdır, yoksa Aladağlar’ın baş döndüren cazibesinden midir bilinmez, duyuru yapıldıktan sonra saatler içinde başvuru kontenjanı dolan bu etkinlik heyecanla bekleniyor. Bu yıl, “patika koşusunun kraliçesi” olarak adlandırılan, Dünya Şampiyonu Nathalie Mauclair de Raidlight Aladağlar Sky Trail’da koşacak. Niğde Demirkazık köyündeki Nevzat Öntaş Dağ Evi’nden 13 Ağustos 2016 sabahı 06:00’da başlayacak olan Raidlight Aladağlar Sky Trail, Aladağlar’ın en yüksek zirvelerinden Demirkazık (3.756 m) etrafını dolaşarak Demirkazık köyünde sonlanacak. Bu yıl yenilenen koşu parkurunun hiçbir bölümü asfalt zemin içermiyor. International Trail Running Association (ITRA) ve Qualifying Race üyesi olan Raidlight Aladağlar Sky Trail, koşuyu ve dağları sevenlerin kaçırmaması gereken bir etkinlik. Daha fazla bilgi için..

Türkiye’de yapılabilen 11 değişik aktivite

5. Erciyes Bisiklet Festivali (03-04 Eylül 2016)

Erciyes Bisiklet Festivali

Kapadokya’dan ve bisikletçilerin coşkusundan ilham alan bir yeni etkinlik daha. Konunun uzmanı olan Argeus Travel & Events tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen festival üç ayrı etkinliği kapsıyor: MTB Downhill Türkiye Şampiyonası, kısa ve uzun iki farklı parkurda yapılacak Gran Fondo ve MTB Cross Country yarışı. Profesyonellerle amatörleri birleştirecek festivalde en çok ilgiyi Gran Fondo’nun çekeceği açık. Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl Kapadokya’da yapılan Gran Fondo evini bulmuşa benziyor. Bisiklet sizin için bir tutkuysa bu festival kaçmaz. Daha fazla bilgi için..

6. Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali (07-11 Eylül 2016)

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali

Kapadokya’nın en eski ve en kapsamlı bisiklet festivali, yıllardır 7’den 70’e, amatörden profesyonele yüzlerce bisikletçiyi biraraya getiriyor. İçinde, bisiklet, yarış, Kapadokya’yı farklı açılardan gezip tanımak, dostluk, neşe, idealizm ve yardımseverlik barındıran, renkli ve geniş katılımlı Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali, bisikletle ilgili olmayanların bile gelmeye can atacağı türden bir etkinlik. Konuyu biraz açalım… Bugüne kadar festivalden dünya şampiyonu Belçikalı sporcu Fabrice Mels, dünya sıralamasında 36. sırada yer alan Belçikalı Kevin Van Hoovels, Belçika ulusal şampiyonu Didier Bats, Yunan Periklis İlias ve İsviçreli Barben Emilien gibi isimler de geçti; 79’luk delikanlı Ömer Erdoğan, annesi-babasıyla gelmiş çocuklar ve yarışçılara, turculara günler boyu koşarak eşlik eden sokak köpeği Kim de… Katılımcılar, kendileri için özel olarak kurulan Bisiklet Köyü’nde tatlı zaman da geçirdiler; Kapadokya sevgisine hürmeten vadi yürüyüşü yapıp çöp de topladılar. Tüm gelirleri “2000 Çocuğa 2000 Bisiklet” projesine aktarılan Gran Fondo etkinliğine katılıp minikleri de sevindirdiler. Festivalde bu yıl yine Bisiklet Köyü Buluşması (07-10 Eylül 2016), Eliminatör Yarışları (08 Eylül 2016) ve MTB Etaplı Dağ Bisikleti Yarışları (09-11 Eylül 2016) yapılacak. Bisiklet sporunu sevmekle kalmayıp sevdirmek ve Kapadokya’yı tanımak istiyorsanız bu festival tam size göre. Daha fazla bilgi için…

7. Kapadokya Ultra Trail (22-23 Ekim 2016)

Kapadokya Ultra Trail

Gelelim Kapadokya’nın eşsiz güzellikteki vadilerinde ve turistik merkezlerinde gerçekleştirilen uluslararası geniş katılımlı Kapadokya Ultra Trail koşularına… Argeus Travel & Events tarafından 3. kez düzenlenen Kapadokya Ultra Trail, 110 km (3485 m+), 62 km (1980 m+) ve 36 km (935 m+) koşu mesafelerini kapsayan üç farklı parkurda yapılacak. Koşu için bugüne dek 42 ülkeden 400’ün üzerinde amatör ve profesyonel koşucu başvurdu. Bu sayının başvurular kapanana kadar daha da artacağı kesin.Kapadokya Ultra Trail da artık “ünlülerin” etkinliği. Geçtiğimiz yıl bol madalyalı Matthias Krah, Andis Rumbenieks, Elena Polyakova, Robbie Britton ve Francesca Canepa’yı ağırlayan etkinlikte bu yıl şampiyonluklara doymayan Amy Sproston, Ford Smith ve Anne-Marie Watson yer alacak. Tabii başka sürprizler de olabilir.Katılımcıların raporlarında öve öve bitiremediği bu özel etkinlik koşu ve Kapadokya aşığı biri için artık “olmazsa olmaz”lardan. Daha fazla bilgi için…

Mayıs ayında en ucuz Nevşehir uçuşları!

8. Bu yıl mola verenler

Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali

Kapadokya’nın doğal mekanlarında altı kez düzenlenen Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali ne yazık ki bu yıl mola veriyor. Eh, arada dinlenmek iyidir. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müziği Etkinliği-2016” kategorisinde aday gösterilen (ve dileriz ki ödülü alacak olan) bu çok özel festival, müzisyenleri müzikseverlerle buluşturmakla kalmıyor, müzisyenler için oluşturduğu uluslararası atölyelerle eğitimi de destekliyor. Klasik Keyifler Derneği’nin özverili çabasıyla gerçekleşen bu festivali dört gözle bekleyenler var; vadilerden, müzelerden, kayadan oyma mekanlardan yükselen klasik müzik notalarını şimdiden çok özledik.

Add comment