Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Gaziantep – Seyahat Rehberi

Gaziantep – Seyahat Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık 6.kenti olan Gaziantep, Güneydoğu Anadolu’nun en gelişmiş kentidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde olan Gaziantep uygarlıkların beşiği sayılan Mezepotamya ve Akdeniz topraklarını birbirine bağlarken, kent tarih içinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Hitit, Mitanni, Asur, Pers, Selevkoslar, Roma, Bizans, Selçuklular’ın izlerini, Memluklular, Dulkadiroğluları ve Osmanlılar gibi uygarlıklarında hâkimiyetini gördüğümüz Gaziantep’de tüm bu uygarlıkların izini sürmek mümkündür. Kent, farklı uygarlıkların, kültürlerin, dinlerin ve ırkların bir araya gelerek birbirleri içinde sentezlendiği gizemli bir tarihe sahiptir. İlk çağlardan günümüze kadar önemini hiç yitirmemiş bir kent Gaziantep. Tarihi dokusu, kültürel mirası, kendine özgü mimarisi, mükemmel mutfağı ve doğal güzellikleriye Gaziantep her gezginin aklını çelebilecek özelliklere sahip.

Zeugma Antik Kenti

Yaşanılan en eski kentlerden olan Gaziantep görülecek yerler açısından oldukça zengin bir kent. Eğer antik kentlere merakınız varsa,  gezmeye dünya nezninde ün salmış olan Zeugma Antik Kenti’nden başlamalısınız. Kent Nizip ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Kazılar sonucunda çıkarılan mozaikler, modern müzecilik anlayışıyla Zeugma Mozaik Müzesi ’nde sergilenmektedir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en geniş alanına sahip hayvanat bahçesi, zengin hayvan türlerinin görülebileceği alan, görülmeyi mutlaka hak ediyor.

Bakircilar Çarşisi

Gaziantep’in 400 yıllık bakır işçiliği geleneğinin sürdüğü ve birbirinden farklı ürünlerin satıldığı tarihi çarşı.

Gaziantep – Yapılacaklar

Dülük, Karkamış Antik kentleri, Hititlerin en görkemli ikinci kenti olan Tilmen Höyüğü ve İncirli Ören yeri de meraklıları için kente yakın diğer seçenekleri oluşturur. Yesemek Açık Hava Müzesi ise taşlardan oyulmuş eserleriyle tarih sever gezginlerin büyük ilgisini çekmektedir. Mutlaka görünüz. Rum Kalesi, Gaziantep Kalesi, Pişirici Mescidi ve Kasteli, Botanik Bahçesi kentin kültürel ve tarihi dokusuyla tanışmanız için ziyaret edebileceğiniz adreslerden. Bir kenti tanımanın en iyi yolu, o kentin çarşı ve pazarlarına yapacağınız ziyaretlerdir, derler. Bu saptamanın ne kadar değerli ve önemli olduğunu Antep çarşılarında bir kez daha anlarsınız. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli ve Kemikli Bedesten kentin nabzının attığı mekanlar. Tarihi Antep Evleri, Hasan Süzer Etnografya Müzesi eski kent dokusunu hissedebileceğiniz iyi korunmuş bölgeler. Fotoğraf meraklıları için Gaziantep doğal bir plato niteliğinde. Dar sokaklarda geniş avlulara açılan tarihi evler,antik kentlerde tarihin ve doğanın iç içe geçtiği kareler, çarşı ve bedestenlerin çok renkli ortamı size müthiş kareler sunacaktır.Doğayla baş başa bir gün geçirmek isteyen seyahatseverler için de, kentte şehir merkezine yakın birçok mesire yeri mevcuttur. Doğal park alanı olarak ziyaretçilerini ağırlayan bu alanlarda günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesisler bulunmaktadır. Meraklılarının Dülükbaba Ormanları, Karpuzatan(Oğuzeli) , Kavaklık, Dutluk, Nafak, Burç Ormanları, Burç Göleti, Büyükşahinbey Kasabası (Körkün) , Nizip Karpuzatan’a da rotalarını günübirlik çevirmelerini öneririz. Alışveriş sever gezginler için bakır işlemeler, altın-gümüş takılar, geleneksel ayakabılar, sedef kakmalı eşyalar, Gaziantep işleri kentten alınabilecek hatıra veya hediyelik eşyalar arasında.

Gaziantep – yeme içme

Gaziantep’e yalnızca yemek için gidenlerin olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hatta Gaziantep mutfağını tanıtım amaçlı özel gezilerin düzenlendiği de bilinen bir gerçek. Bir kente yalnızca yemeklerinin tadına bakmak için gidilir mi? Eğer Antep mutfağından bahsediyorsak, cevabınız, evet gidilir olmalı. Gaziantep mutfağı alanında dünya markası olma hedefine emin adımlarla yaklaşıyor. Izgara ve tatlı çeşitleri dışında 400’e yakın yemeğiyle, bu kent uzunca süre kalınması gereken bir lezzet durağı. Yemeklerinin yanı sıra binbir çeşit baharatı ile mutfakta farklı tatların peşinden gidenler için adeta bir cennet. Şehir, mutfağının uluslararası nam salması ile Unesco Gastronomi Şehirleri Listesine aday gösterildi. Tarihini oluşturan onlarca medeniyetten geriye kalan mutfak mirası, bölge halkının marifetli elleriyle birleşip günümüzde muazzam lezzetler barındıran Gaziantep mutfağını oluşturmuş. Gaziantep mutfağı denince ilk akla gelenler kebap çeşitleri ve baklava olsa da, akla gelmeyen tatları çok daha fazla. Köfte, pilav, dolma, turşu ve yoğurtlu yemeklerin sayısı o kadar fazla ki. Herbiri ayrı güzel, her biri ayrı lezzette. Gaziantep’te yemek için rahat veya ekonomik davranan her türden gezgin için seçenekler çok geniş. Alaca çorba, arap köftesi, börk aşı, beyti, altı ezmeli kebap, çağla aşı, cağırtlak kebap, erik tavası, firik pilavı, küşneme, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, katmer ve yuvarlama Gaziantep mutfağında ilk akla gelenler arasında. Emine Göğüş Mutfak Müzesi geleneksel Antep mutfak kültürüne tanıklık edebileceğiniz bir mekan. Meraklısının dikkatine sunmakta fayda var.

Gaziantep – hava durumu

Sıcak ve ılıman iklim özelliklerinin bir arada yaşandığı Gaziantep’te yağış kış aylarında daha fazla görülmektedir. Temmuz ayı kentin en kurak geçirdiği aydır ve sıcaklık yüksek seviyelerdedir. Kentin yıllık ortalama sıcaklığı 15.5 derece civarındadır. En sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 28 derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı ise 3.5 derece olarak kaydedilmiştir.

Gaziantep – Ne zaman gitmeli?

Yaz aylarının sıcak geçtiği Antep’i ziyaret etmek için Sonbahar dönemi en uygun zaman aralığıdır. Yüksek sıcaklardan hoşlanmayan gezginler için Eylül ayından başlayarak Aralık ayına kadar olan süre en ideal zamandır.

Gaziantep uçuşları

Tarih boyunca önemli ticaret yollarının geçtiği Gaziantep’te ulaşım oldukça gelişmiştir. Kent merkezinin 20 Km dışında bulunan Gaziantep Uluslararası Havalimanı şehirlerarası ulaşımda önemli bir rol oynamaktadır. Gaziantep’e bir çok kentten direkt uçuşlar yapılmaktadır. Antep ve çevresine yapacağınız geziler için araba kiralamak istiyorsanız, havalimanında bulunan ofisleri ziyaret edebilirsiniz. Kent merkezinde ulaşım tramvay ağları sayesinde kolay ve ekonomiktir. Belediye otobüsleri, dolmuş, ticari taksiler kent içi ulaşımı konusunda kullanılan diğer alternatifler arasındadır.

Add comment