Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

İstanbul Seyahat Rehberi

İstanbul – Seyahat Rehberi

İstanbul hem Asya’lı hem de Avrupa’lıdır. İstanbul doğu ve batı medeniyetlerinin birleştiği, ayrıştığı, birbirine karıştığı ve bir arada yaşadığı dünya üzerindeki nadir kentlerden birisidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan kent en son Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. İki kıtayı birbirine bağlayan ilk köprü olan Boğaziçi Köprüsünden geçerken Karadeniz’den Marmara Denizine doğru uzanan Boğaziçi’ne baktığınızda, içinden deniz geçen tek şehrin muazzam silueti ile karşılaşacaksınız. Günümüzdeki adıyla Avrupa Yakasında, Fatih ilçe sınırlarında bulunan Tarihi Yarımada ve Anadolu Yakasında bulunan Khalkedon yani Kadıköy, İstanbul’da kentleşmenin ilk yaşandığı bölgelerdir. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İstanbul henüz görmeyenler veya tekrar ziyaret etmek isteyenler için her bütçeye uygun seçenekler sunar.

Topkapi Sarayi

Topkapi Sarayi

Osmanlı imparatorlarının 400 yıl boyunca yaşadığı, devletin merkezi yönetiminin icraa edildiği muhteşem yapı.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan 532-537 yıllarında inşa edilen, günümüzde müze olarak kullanılan katedral.

Sultan Ahmet Cami

Sultan Ahmet Cami

Yapımında kullanılan 20.0002i aşkın İznik çinisi, mavi ağırlıklı kalem işçiliğiyle bezeli büyük kubbesiyle Avrupalı’ların Mavi Cami olarak adlandırdığı görkemli eser.

İstanbul – Yapılacaklar

Geniş bir coğrafyaya yayılan İstanbul’u keşfetmeniz için geniş zaman ayırmanızı tavsiye etmekteyiz. İstanbul bir kaç günde gezilip anlaşılabilecek bir kent değildir. Onu tanımak, anlamak ve hissetmek için zamana ihtiyacınız olduğu şüphesizdir. Kent üçyüz yıllık tarihi mirası-kültürü, büyüleyici doğası, renkli gece hayatı, yıl boyunca süren birbirinden farklı kültür ve sanat etkinlikleriyle yılın her döneminde dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. İstanbul’a ilk kez gelecekler için uğranılan ilk semt Sultanahmet’tir. Bu bölge kentin tarihi ve kültürel mirasını anlamak isteyenler için en ideal lokasyonda bulunmaktadır. Sultanahmet Cami, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini, Kapalı Çarşı bu bölgede başınızı döndürebilecek yapılardan birkaçıdır. Haliç kıyılarında bulunan Türkiye’nin tarihsel öneme sahip tüm yapılarının minyatürlerini içeren ilk minyatür parkı Miniatürk görmenizi tavsiye edebileceğimiz mekanlar arasındadır. Beyoğlu, Ortaköy, Beşiktaş mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle kentin önemli cazibe alanlarındandır. Boğaziçi’ni ve sakin kıyı semtlerini dolaşmak için, düzenli aralıklarla hareket eden şehir hatları vapurları ve özel yolcu motorları en ideal ulaşım şeklidir.

İstanbul’da her yıl Nisan ayında gerçekleşen Uluslararası İstanbul Film Festivali, Haziran ayında İstanbul Shopping Fest, Temmuz ayında İstanbul Jazz Festivali, İstanbul Müzik Festivali ve diğer festival etkinlikleri kente değer katan ve dünyanın her yerinden turist çeken etkinliklerdir. Kent aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok kongre seminer fuarlarla iş dünyası etkinliklerine de evsahipliği yapmaktadır Yılın her döneminde yapılacak onlarca aktivite ve görülecek çok yer olan İstanbul, anılarınızda iz bırakmaya aday bir kent.

İstanbul – yeme içme

Gurme gezginlerin önemli duraklarından biridir İstanbul. Yeme-içme konusuna bütçe ayırmak istemeyen gezginler için ise adeta bir cennettir İstanbul. Boğaz’ın her iki kıyısında, Etiler, Levent, Nişantaşı gibi zengin semtlerde yoğunlaşan şık restoranlarda, ünlü şeflerin hazırlayıp sunduğu lezzetlere ulaşmak isterseniz seçenekleriniz çok fazla. Yerel lezzetlerin peşi sıra gezenler içinse İstanbul tüm Anadolu’nun yerel yemek kültürünün panoramasını bir arada sunar. Kebap lokantaları, çiğ köfte büfeleri, Karadeniz pideleri, Ege Bölge’sinin muhteşem otlu yemekleri, meşhur Adana kebabı, unutulmaz lezzetiyle Antep mutfağı vb. Yeme-içme konusunda hassas olmayanlar için ise ekonomik yemek seçeneklerine sahip esnaf lokantaları, lezzetli tost, sandviç çeşitleriyle büfeler ve martılarıyla paylaşmaktan keyif alacağınız bir İstanbul klasiği olan simit doyurucu ve ucuz seçenekler arasındadır. Boğaz kıyılarında yoğunlaşan şık balık lokantaları sizler için uygun değilse, Eminönü’nde balıkçı teknelerinde satılan balık-ekmek de çok lezzetli ve ekonomik bir alternatif. Ve elbette her birini ayrı bir keyifle tüketeceğiniz mezeler. Tabi meze deyince bu kadim kentin meyhane kültürünü de göz ardı etmemek gerekir. Son yıllarda kentin dört bir yanına yayılmış olan bu kültür yine de tarihi havasını en çok Beyoğlu tarihi balıkçılar çarşısı, Yenikapı, Beşiktaş, Tarabya ve en eski semtlerden olan Balat ve Samatya’da hissettirir. Bu eski kültürün izini sürmek için Anadolu yakasında’da alternatifler bulunur. Kuzguncuk, Kandilli, Çengelköy Beylerbeyi ve Kadıköy semtlerindeki meyhaneler sizi pişman etmeyecektir. Kısaca restoranlar, her biri ayrı güzel kafeler ve semt lokantalarıyla her bütçeye hitap eden lezzetli mekanlarıyla İstanbul gastronomi alanında çok renkli bir şehir.

İstanbul – hava durumu

Sıcak ve ılıman iklim özellikleri gösteren kentte, yaz ayları sıcak kış ayları serin ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklığın 14 derece olduğu kentte, Ağustos ayı ortalaması 23, Ocak ayı ortalama sıcaklığı 5.7 derece olarak kaydedilmiştir.

İstanbul – Ne zaman gitmeli?

Her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip olan İstanbul’a dilediğiniz her an, gitmeniz mümkün.Her mevsimde farklı bir güzelliğin sizi içine çekeceğinden emin olabilirsiniz. Kent son yıllarda yaz aylarını normal seyrinden daha sıcak ve nemli geçirse de, kent merkezinin nemini, sıcaklığını hissetmeyeceğiniz alanlarıyla İstanbul’da sıkılmanız mümkün değil. Tatil planınızı yaparken otel rezervasyonlarınızı erken yapmanız size avantaj sağlayacaktır. İstanbul’u yürüyerek dolaşmanın en güzel zamanının İlkbahar ve Sonbahar ayları olduğu rahatlıkla söylenebilir. Nisan ayından başlayarak Haziran sonuna kadar olan dönem Boğaz’ın nadide güzelliği Erguvan ağaçlarının çiçek açtığı dönemdir ki, Boğaz’ın seyrine doyum olmaz. Ekim ayından başlayarak Kasım ayı sonuna kadar, yani Sonbahar’da özellikle kent merkezi dışına Polenezköy, Adalar ve Ağva’ya yapacağınız gezilerde doğa sizi tüm cömertliğiyle birbirinden güzel renklerini seyretme imkanı sunacaktır.

İstanbul uçuşları

İstanbul’a bir çok kentten direkt uçuş gerçekleşmektedir. İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Atatürk Uluslararası Havalimanı ve Anadolu Yakasında bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kentin sahip olduğu iki havalimanıdır. 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanan üçüncü havalimanının inşaa süreci devam etmektedir. İstanbul; çevreyolları, deniz yolları, metro, raylı sistem ve boğazın iki yakasını deniz altından birleştiren Marmaray ile gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Nostaljik ulaşım severlere Kadıköy- Moda ve Beyoğlu semtlerindeki tramvaylar ve Adalar’da bulunan faytonlar farklı bir deneyim fırsatı sunacaktır. İstanbul’un merkezi noktalarına ulaşmak için araba kiralamak mükemmel bir seçenek olsa da, kent içinde toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Özellikle köprü trafiğinden uzak durmak ve deniz yolunu tercih etmek kolay, ekonomik ve görsel olarak da daha çekici bir seçenektir.

Add comment