Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Safvan Turizm en ucuz uçak biletinin tek adresi | Adıyaman

Karakas’ta gezilecek yerler

Karayiplerin güneyindeki doğa harikalarıyla dolu Venezuela’nın başkentindeyiz. İşte Karakas’ta gidilecek en iyi 10 yer!

1. Simón Bolívar’ın doğduğu ev

Simón Bolívar'ın Evi

Flickr, Creative Commons CC BY 2.0

Venezuela’nın milli kahramanı ve kurtarıcısı Simón Bolívar’ın doğduğu ev Karakas’ta görülecek yerlerin başında geliyor. Bitişiğinde bir de Bolívar Müzesi bulunan sömürge döneminden kalma ev 1643 yılında yapılmış, 1920’de restore edilerek ziyarete açılmış. Şehirde bir de Bolívar’ın bağımsızlık hareketini başlattığı bir diğer aile evi bulunuyor.

2. Altamira

Altamira

Flickr, Creative Commons CC BY 2.0

Chacao mahallesindeki Altamira Karakas’ın en önemli turistik noktalarından. Oteller ve restoranların yoğun olduğu bölgede dolaşabilir, yemeğinizi yiyebilirsiniz. Venezuela devletinin 1944’te yaptırdığı birçok meydan ve caddeden biri Altamira. Burada yer alan dikilitaşın Karakas Katedrali’nden daha yüksek olması amaçlanmış; bu devletin gücünün her şeyin üzerinde olduğunu simgeliyor.

3. Panteón Nacional de Venezuela

Panteón Nacional de Venezuela

Flickr, Creative Commons CC BY 2.0

Milli kahramanların yattığı anıt mezarda başta Simón Bolívar olmak üzere birçok önemli insan yatıyor. Ülke çapında saygı duyulan bu kişilerin heykellerinin yanı sıra bağımsızlık ve cumhuriyet anıtları da var Panteón’da. Karakas’ta görülmesi gereken yerlerden biri olan bina 1875’te eski bir kiliseden anıt mezara çevrilmiş.

4. Paseo Los Proceres

Paseo Los Proceres

Flickr, Creative Commons CC BY 2.0

Milli Savunma Bakanlığı binasıyla Bolívar Ordusu Askeri Eğitim Merkezi binası arasındaki Paseo Los Proceres’te Venezuela bağımsızlık mücadelesinin önemli insanlarının büyük heykelleri bulunuyor. Gezi parkının ucundaki Askeri Eğitim Merkezi Güney Amerika kıtasının en eski yerel askeri eğitim merkezi: bağımsızlık mücadelesinin başlangıç tarihi olan 1810 yılında kurulmuş.

5. Karakas Katedrali – Catedral de Caracas

Karakas Katedrali

Flickr, Creative Commons CC BY 2.0

Şehrin en önemli dini yapısı olan katedral kesinlikle Karakas’ta görülecek yerler arasında. Simón Bolívar’ın anne babasıyla eşinin gömülü olduğu katedral tam da Bolívar Meydanı’nda bulunuyor. 1641 yılındaki bir depremle yıkılan kilisenin yerine daha sağlam ve büyüğü yapılmaya başlanmış ve 1674’te tamamlanmış. Yüzyıllar boyu eklemeler ve restorasyonlar gören bina bugünkü haliyle korunmaya devam ediliyor.

6. San Fransisco Kilisesi – Iglesia de San Fransisco

Yarım asırlık San Fransisco Kilisesi de şehrin en değerli dini noktalarından. İlk olarak 1593 yılında inşa edilen kilise yüzyıllar boyu yenilemeler ve değişiklikler geçirmiş. Önünde bulunan, bölgeye özgü “ceiba” ağacı 150 yıllık ihtişamıyla göğe uzanıyor. Simón Bolívar’ın kurtarıcı (El Libertador) lakabını burada aldığını ve ayrıca cenaze töreninin de burada yapıldığı bilgisini ekleyelim.

7. Teleferik – Avila Parkı

Cordillera de la Costa sıradağlarının bir parçası olan Avila Milli Parkı’nda muhteşem bir manzara eşliğinde çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bir yanda Karayip Denizi’ni diğer yanda başkenti seyredebileceğiniz tepeye teleferikle çıkarken de manzara eşliğinde apayrı duygulara kapılacaksınız. Parkta doğa yürüyüşü yaparken Venezuela’nın milli çiçeği Cattleya Mossiae orkidesine çokça rastlayabilirsiniz.

8. El Hatillo

Başkentin biraz dışında kalan bu bölgeye gitmek için araba kiralayabilirsiniz; tatilinizin tamamını keyifli ve rahat geçirmek istiyorsanız bunu bir düşünün. El Hatillo eğimli bir araziye kurulmuş dip dibe rengârenk küçük evlerin olduğu eski bir mahalle. Burada temiz havayı soluyarak yürüyüş yapmak insanı rahatlıyor. Yalnız Karakas’ta da burada da geceleri tenha yerlerde dolaşmayın, yerliler de sizi bu konuda uyaracaktır.

9. Bolívar Meydanı – Plaza Bolívar

Bolívar Meydanı

Flickr, Creative Commons Public Domain Mark 1.0

Bolívar Meydanı 1567 yılında İspanyolların gelişiyle kurulan Santiago de León de Caracas’ın ilk mahallesinin merkezinde yer alıyor. Karakas’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan meydanda 1874’ten beri Simón Bolívar’ın at üstünde bir heykeli dikili. Bölgede Karakas Katedrali, Kutsal Müze, Belediye binası gibi gezilecek birçok tarihi bina mevcut.

10. Doğu Parkı – Parque del Este

Resmi olarak tam adı General Fransisco de Miranda Parkı olan yer epey geniş bir alana yayılmış. Zaten her yerden yeşillik ve doğa fışkıran ülkede bir de korunan bir park ve aynı zamanda hayvanat bahçesi bulunması çok güzel. Bu hayvanat bahçesinde jaguardan maymuna, bindir tür tropikal kuştan timsaha kadar bir sürü hayvan türüne rastlayacaksınız. Karakas’ta gezilmesi gereken yerlerden biri de Parque del Este.

Add comment