Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden birisi olan Londra’da gezilecek yerler o kadar çok ki! Saraylarından müzelerine tarihle dolu bu metropolün metro ağı da dillere destan. İşte Londra’da görülmesi gereken yerler:

1. Tower Bridge (Kule Köprüsü)

Tower Bridge

Londra’nın sembollerinden biri olan köprünün üzerinden yürüyerek geçme imkânı var. Üzerinde yahut çevresinde fotoğraf çekilen turistler buradan asla eksik olmuyor. Köprünün üzerindeki yolun kalktığı anı yakalamak için altından bir gemi geçmesini bekleyin deriz. Thames Nehri’nde bir tekne turuna katılırsanız da bu köprünün altından geçmeniz epey olası. Tower Bridge Londra’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

2. Big Ben – Westminster Sarayı

Westminster Sarayı

Bir diğer dünyaca bilinen turistik nokta da Big Ben saat kulesi. Parlamento Binası olan Westminster Sarayı’nın saat kulesi olarak inşa edilmiş yapı dünyadaki en büyük ikinci dört taraflı saat kulesi olma unvanını taşıyor. Nehir kenarında bulunan 96,3 metre yüksekliğindeki kulenin çapraz karşısında da London Eye yer alıyor.

3. London Eye

London Eye

Bu devasa dönme dolap size muhteşem bir Londra manzarası sunuyor. Yükseklik korkunuz yoksa London Eye’a kesinlikle binmenizi öneririz. En yüksek noktada 135 metreye ulaşan büyüklüğüyle ve bir turu 20 dakikada tamamlamasıyla kaçırılmayacak bir deneyim; Londra’da yapılacak şeyler arasında London Eye da yer alıyor!

4. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Kraliyet ailesinin yaşadığı, önemli uluslararası ziyaretlerin ve törenlerin yapıldığı yer. Londra’da gidilecek yerlerin başında gelen 775 odalı sarayın bir bölümü ziyarete açık, tabii bunun için bilet almanız gerekiyor. Sarayın kapısındaki kırmızı üniformalı ve büyük siyah şapkalı koruma askerlerinin devir teslim saatlerini buradan takip edebilir, o saatlere göre gezinizi ayarlayabilirsiniz.

5. Müzeler

Ulusal Galeri

Çokça kültürel yöne sahip Londra’daki başlıca müzeler British Museum (Britanya Müzesi), Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi), National Gallery (Ulusal Galeri). Dünyanın dört bir yanından tarihi, jeolojik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müzelerin hepsini gezmeyi denerseniz günlerinizi geçirebilirsiniz; o yüzden daha çok ilginizi çeken kısımlarını tespit ederseniz vaktinizi verimli değerlindirmiş olursunuz.

6. Londra Kulesi

Londra Kulesi

Tower Bridge’in hemen yanında yer alan Londra Kulesi’nin tam 1000 yıllık bir tarihi var. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş kule tarih boyunca gözlemevi, hapishane ve işkence yeri olarak kullanılmış. İçerisini gezmek için bilet alınması gerekiyor, ayrıca etrafındaki yeşillikler ve tünel geçitlerde dolaşmak da keyif verici.

7. Aziz Paul Katedrali

Aziz Paul Katedrali

Londra’da gezilecek yerlerin bir diğeri de Londra Piskoposluğu’nun merkezi olan bu Anglikan katedrali. 1666’da meydana gelen Büyük Londra Yangını’nda yıkılmış, daha sonra yeniden inşa edilmiş katedral eski zamanlardan beri bölgenin en önemli dini yapısı. Büyük önem taşıyan diğer dini yapıysa Westminster Manastırı

8. Westminster Abbey

Westminster Abbey

Kuruluşu 960 yılına dayanan kilise neredeyse bin yıldır kraliyet ailesinin düğünlerine ve dini seremonilerine ev sahipliği yapıyor. Yüzyıllar boyunca değişiklikler geçiren ve eklemeler yapılan kilise İngiltere ve başkent için ayrı bir yere sahip. Londra’da mutlaka görülmesi gereken notkalardan birisi Westminster Abbey.

9. Trafalgar Square (Trafalgar Meydanı)

Trafalgar Meydanı

Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı yer olarak adını çokça duyduğumuz Trafalgar Square Londra’nın en büyük meydanı. Gündüzleri çoğu otobüs hattının geçiş noktası, geceleri de gece hatlarının kalktığı yer burası. Ayrıca meydanın bir yanında National Gallery, ortasında da 50 metrelik Nelson sütunu yer alıyor. Müzenin önündeki merdivenlere oturup kuşları seyrederek gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

10. Oxford Street (Oxford Caddesi)

Oxford Street

Londra’da alışveriş yapılacak en iyi yer neresi diye soruyorsanız aradığınız yer Oxford Street. Bu uzun cadde boyunca her türlü mağaza, restoran ve kafe mevcut. Ama kendinizi alışverişe kaptırıp akşama enerjiniz kalmayacak kadar yormayın kendinizi, zira Londra akşamları da bir başkadır.

11. Hyde Park

Hyde Park

Şehrin merkezinde genişçe bir alana yayılmış Hyde Park’ta hava yağmurlu değilse piknik yapabilirsiniz. Bazı kısımlarında göreceğiniz şezlonglarda da çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Burada gününüzü geçirecek vaktiniz yoksa bile en azından yürüyüş yapmak için çok güzel bir park. Londra’da gezip görülmesi gereken yerlerden biri burası.

12. Greenwich

Greenwich

Saatlerimizin ayarını ve ülkeler arasındaki saat farkını belirleyen nokta Londra’nın biraz dışında yer alan Greenwich semti. Tekneyle kolayca ulaşım sağlanabilen bu güzel semtte saatin artışız eksisiz tam 0 olduğu noktayı görebiliyorsunuz. GMT diye kullanılan saat dilimi tabiri tam da buradan geliyor, açılımı da Greenwich Mean Time.